Základní principy řízení rizik a cenotvorby v životním pojištění

Kurz
Následné vzdělávání
Online
Pojištění

Program se zabývá tématikou řízení rizik a cenotvorby v oblasti pojištění. Dané principy jsou ilustrovány primárně pro oblast životního pojištění. Obdobné principy se uplatňují i v pojištění neživotním. Podrobně si definujeme pojmy používané v cenotvorbě pojištění, seznámíme se s nejrůznějšími vstupy, používanými při výpočtu výsledného pojistného, tedy finální ceny pojištění pro klienta. Zaměříme se též na to, z jakých složek se výsledné pojistné skládá a co vše se z výsledného pojistného hradí. Seznámíme se s vybranými principy řízení rizika v životním pojištění. Zaměříme se mimo jiné na underwriting neboli upisování rizika.

Mezi nejdůležitější oblasti řízení rizika v pojišťovnictví patří řízení produktového vývoje. S postupným vývojem legislativy jsou pravidla produktového vývoje stále podrobněji popisována a jsou stanovovány konkrétní povinnosti a náležitosti, které jsou s produktovým vývojem spojeny. Součástí principů řízení rizika je pak i stanovení cílových skupin pro daný produkt a také nejvhodnější způsob jeho distribuce. Přehled základních distribučních kanálů pro produkty životní pojištění nám umožní pochopit komplexitu oblasti prodeje tohoto produktu.  Uvedeme celou řadu technik, které se dají použít, aby byl produkt pro klienta co nejsrozumitelnější, nejvýhodnější a nejatraktivnější. Najdete zde i doporučené informační zdroje, které přispívají k celkové orientaci v této problematice.

Řízení rizik a principy stanovení pojistného jsou velmi užitečným rozšířením znalostí každého zprostředkovatele pojištění. Přímo či nepřímo se ho dotýkají v jeho každodenní práci a souvisí se základním cílem distribuce pojištění – tedy zabezpečit transparentní, férový, otevřený a pomáhající proces distribuce pojištění s velkým důrazem na ochranu zájmů klienta.

Lekce

 • Přehled rizik v pojišťovnictví a techniky jejich řízení
 • Pojmy používané při cenotvorbě v životním pojištění
 • Vstupy do cenotvorby životního pojištění
 • Principy cenotvroby v životním pojištění
 • Principy řízení rizika v životním pojištění
 • Principy řízení produktového vývoje
 • Distribuční kanály v životním pojištění
 • Řízení produktového portfolia v životním pojištění
 • Techniky pro identifikaci potřeb zákazníka
 • Doporučené informační zdroje
 • Závěr

Závěrečný test

 • Závěrečný test je elektronický a obsahuje 8 otázek s jednou správnou odpovědí.
 • Pro úspěšné složení kurzu je třeba správně zodpovědět alespoň 6 otázek (75 %).
 • Časový limit závěrečného testu je 15 minut.
 • Závěrečný test lze opakovat ihned a neomezeně.
 • Po úspěšném složení závěrečného testu je uchazeči vystaveno osvědčení o úspěšném absolvování programu následného vzdělávání.

Průběh

Tento program následného vzdělávání probíhá online v uživatelském účtu na webovém portálu společnosti VECTOR Certifikace. V uživatelském účtu se každému uchazeči počítá čas strávený studiem, který je nutný pro úspěšné dokončení tohoto programu následného vzdělávání.

Po absolvování minimálního času studia, který je stanoven, je uchazeči zpřístupněn závěrečný test. Tento závěrečný test je složený z otázek uvedených v kurzu. Po úspěšném absolvování závěrečného testu na konci kurzu je uchazeči vystaveno osvědčení o úspěšném absolvování programu následného vzdělávání dle článku XVI. zkouškového řádu.

Osoby způsobilé k vedení programu: Mgr. Vladimír Dvořák
Forma: distanční (elektronická)
Rozsah: 3 hodiny 30 minut
Tento kurz je součást následného vzdělávání podle zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění, v platném znění.

Skupiny odbornosti

Označení skupiny odbornosti podle zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění:

 • distribuce životního pojištění

Program je pro vás vhodný pokud máte absolvovanou jednu z těchto zkoušek:

 • IX. – POJ-ABC – Souhrnná zkouška na pojištění (180 min)
 • I. – POJ-ZIV – Životní pojištění (120 min)
 • VI. – POJ-ZMV – Životní pojištění a pojištění motorových vozidel (135 min)
 • VII. – POJ-ZNO – Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (180 min)
 • VIII. – POJ-ZNP – Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů (180 min)

Lektoři

Mgr. Vladimír Dvořák v roce 1997 odstartoval svoji profesní kariéru v pojišťovnictví, když nastoupil do Generali pojišťovny. Od roku 1999 pracoval v Allianz pojišťovně nejprve jako pojistný matematik a poté vedoucí oddělení pojistné matematiky. V roce 2001 se stal ředitelem úseku zdravotního pojištění a členem představenstva společnosti ČP Zdraví. Od roku 2005 se věnoval plně produktovému managementu a vývoji produktů. Prošel celou řadou kursů a výcviků zaměřených na tuto oblast. V ING pojišťovně pracoval na pozici senior product managera a od roku 2008 se stal ředitelem úseku produktového vývoje ve společnosti AXA. Na této pozici působil do roku 2011.

V letech 2009 – 2010 prošel výcvikem psychologického koučování a od dubna 2011 působí jako profesionální kouč, trenér a lektor.

V pojišťovnictví pokračoval ve své kariéře jako ředitel produktového vývoje a podpory životního pojištění v ČSOB pojišťovně v letech 2012 – 2015 a na obdobné pozici v NN pojišťovně v letech 2015 – 2019.

V současnosti působí jako lektor, kouč, mentor a business konzultant

239 Kč
včetně DPH

Následné vzdělávání

3 hodiny 30 minut na pojištění

Hodnocení kurzu

4,5 (193)
Přečtěte si hodnocení

Hodnocení kurzu

„Velmi odborné, ale poučné školení.“

„Pěkná a dobře sruzumetelná prezentace.“

„Je to dřina.“

„Vyčerpávající, ale zajímavé, školitel super“

„Zajímavé, ale dlouhé a náročné.“

„Možnost zvolit si ke studiu libovolné pořadí jednotlivých lekcí, kdykoliv učení přerušit a podle svých časových, mentálních a jiných možností kdykoliv ke studiu vrátit...“

„Skvělé.“

„skvělý test i kurz“

„Velice náročná část na soustředěnost při výkladu lektorem. Uvědomění si, co vše v zákulisí za finálním produktem pojišťovna řeší. Velice zajímavé.“

„Přínosné, zajímavé, těším se na další...“

„Zajímavé spoustu věcí, které si člověk běžně ani neuvědomuje.“

„Bylo to dlouhé“

„Dobrý! Děkuji.“

„Poněkud obšírné a pro práci s klientem omezené využití. Jinak zajímavé“

„Lektor fajn, některá témata hodně odborná, tohle moc v praxi nevyužiji, ale chápu, že je to potřeba projít...“

„Test byl složitější než jsem očekávala, ale určitě užitečný kurz.“

„Je fajn, že je kurz rozdělený na menší části. Některé podkapitoly jsem musel absolvovat 2x, přestože jsem je poctivě sledoval až do konce, což dost kazí náladu.“

„velmi mi nevyhovuje způsob ...video...“

„velmi nezáživná témata -- ale co se dá dělat“

„Některé pasáže jsem musela pustit několikrát za sebou, aby se mi uznalo projití modulu. Z tohoto důvodu časově náročnější než by mělo být.“

„Zajímavé a přínosné informace, ale ta forma! Nahlast přečíst prezentaci (o kvalitě grafiky nemluvě) umí každý - ve výsledku ztráta času. Kurz by oživily praktické příklady, vysvětlení "nepojišťováckým" jazykem, větší zaujetí lektora.“

„Za mě neúnosně dlouhé a vyčerpávající (několikrát jsem i usnula). Bylo to sice velice pečlivě a do hloubky zpracováno, ale pro potřeby finančních (pojišťovacích) poradců tato podrobná teorie nemá valný smysl. Kdybych si mohla zvolit, tak tolik času, kolik se zde věnuje teorii a různým zamyšlením (dojná kráva, štěňata :)-co s tím?) bych raději věnovala praktickému procvičování příkladů v nastavení jednotlivých druhů pojištění z předchozího bloku životního pojištění.“

„Zbytečně zdlouhavé, nevím, proč si to nemůžeme sami přečíst, při čtení je to i lépe zapamatovatelné“

„Nerelevantní pro obchodní činnost VZ!!!“

Co by vás ještě mohlo zajímat?

Nové
Úvěry v době vysoké inflace

Úvěry v době vysoké inflace

Kurz Online Úvěry Následné vzdělávání
Nové
Poptávka po úvěrech a změny v ekonomice

Poptávka po úvěrech a změny v ekonomice

Kurz Online Úvěry Následné vzdělávání
Nové
Pohled na trhy - minulost, současnost a předpokládaný výhled

Pohled na trhy - minulost, současnost a předpokládaný výhled

Investice Kurz Online Následné vzdělávání
Nové
Jak pojistit kyberútok a jeho dopady

Jak pojistit kyberútok a jeho dopady

Kurz Online Pojištění Následné vzdělávání